Praděd
Takový televizní vysílač rozhodně není jen stavba ryze účelná, technická a hodná přehlížení. Právě naopak, televizní vysílače jsou podle nás kulturní a architektonický fenomén, který si chceme přiblížit pomocí tohoto krasavce, který se tyčí na Pradědu. No jen se na něj podívejte zblízka!
Na počátku jeho rodokmenu stála stavba z počátu 20. století, o kterou se zasloužil turistický spolek a která měla s vysílačem pramálo společného. Turisté totiž původní rozhlednu jménem Strážní věž Habsburk stavěli ve svém volném čase doslova holýma rukama! V roce 1980 na stejném místě vyrostl televizní vysílač Praděd, který ale pořád milovníkům přírody jako rozhledna slouží. Zatímco jeho základnu tvoří prstenec, ze kterého vycházejí tři křídla symbolizující tři jesenické hřebeny, v jeho 73. metru se můžou kochat výhledem na Sněžku, Lysou horu a Radhošť, ale i na Vysoké Tatry.
Kdy na ně zkusíte dohlédnout vy sami?
Formát: B1 (70 x 100 cm)
Papír: 150 g
Proč si HOnza vybral praděd?
Prostřednictvím Pradědu, první omalovánkou z této série o vrcholech českých hor a jejich vysílačích, bych chtěl upozornit na to, že si i tyto stavby zaslouží památkovou ochranu.
S technologickým vývojem, kdy bude docházet k zastarávání technologií spojených s přenosem analogového signálu, bude nutné i tento segment průmyslového dědictví chránit jako doklad minulosti.
Kategorie: | Jan Šrámek |
---|
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.